Sistem saati: 26 Ekim 2014, 08:49

Tüm zamanlar UTC + 1 saat

Yeni konu gönder Konuya cevap yaz  [ 78 ileti ]  Sayfaya git 1, 2, 3, 4, 5, 6  Sonraki
Yazar Mesaj
 İleti başlığı:
İletiTarih: 14 Şubat 2007, 16:47 
Normal Üye
Normal Üye
Kullanıcı avatarı

murat abi ayran ve yoğurt gibi süt ürünleri insanın uykusunu getirir diye biliyorum doğru değil mi? Bi de bana bir üzüm olsun,bir elma olsun bunların hoşafının tarifini verebilcek biri var mı aşağı yukarı nasıl yapıldığını biliyorumda , hiç yapmadığım için bilen birinden tarif alsam en iyisi . Çünkü ben de kolanın spor hayatımıza veyahut herhangi bir hayatımıza yararı olacağını düşünmeyenlerdeni. min23

Profile bak E-posta  
 İleti başlığı:
İletiTarih: 14 Şubat 2007, 22:16 
Yeni Üye
Yeni Üye

kola içmek yoğun reklam kampanyası ile özendiriliyor
REKLAMLARDA ÖZELLİKLE SPORCULAR KULLANILIYOR!!!
-futbolcu,basketbolcu-
içeriğinde asit olan bir içeceğin vücuda ne derece yararı yada zararı olacağı konusunda bir fikre varmak için kimya mühendisi olmak gerekmez... içindeki kafeinde cabası
Ben derim ki iyi bir sporcu suni ürünlerden uzak durmalı doğal gıdalarla beslenmeli özellikle bisiklet gibi doğa sporu yapan arkadaşların kola tüketmesi tezattır bence...

^(^^
^^)^^
Dağ ne kadar yüce olsa;
Yol onun üstünden aşar
YUNUS EMRE

Profile bak  
 İleti başlığı:
İletiTarih: 15 Şubat 2007, 10:04 
Yeni Üye
Yeni Üye

:) engin bilgilerinizi bizlerle paylaştığınız için çok teşekkür ederim hocam

Profile bak  
 İleti başlığı:
İletiTarih: 19 Şubat 2007, 15:02 
Moderator
Moderator
Kullanıcı avatarı

-aLicaN- yazdı:
:) engin bilgilerinizi bizlerle paylaştığınız için çok teşekkür ederim hocam

Buna biigi değilde gözlemlerim ve deneyimlerimi paylaştım desem daha iyi olur.konu ile ilgili olarak sevgili özkanında bayağı bir yazı ve resim dizisi olmuş.ama sonuçta en doğru yol bildiğiniz yoldur. .hi [left]http://img96.imageshack.us/img96/5372/cebecistadfd3.jpg[/left]

Profile bak  
 İleti başlığı: Re: Kola içiminin yanlış doğruları
İletiTarih: 21 Ocak 2009, 14:24 
Moderator
Moderator
Kullanıcı avatarı

thekral yazdı:
Herkese selam yeni kayıt oldum bu ilk mesajım olucak bu hadi hayırlısı :wink: Konu aslında başından beri yanlış anlaşılmış adem hocanın belirtmedigi bir nokta var yorum yapan arkadaşların kendilerini baz alarak verdiği cevaplardır ancak asıl konu ciddi anlamda profesyonel veya amatör(amatör türkiyede yarışlara katılan ciddi anlamda spora yoğunlaşmış sporcu) örnek verirsek adem abi düzenli olarak antreman yapan ve yarışlara katılan sporcuları olan hocamız anlatmak istediği kolanın sporu gerçekten yapanların faydası veya zararı olduğudur.Peki bu konuya yorum yapan arkadaşların kaç tanesi bu seviyede spor yapıyor sormak isterim.Önceleri ciddi anlamda spor yapan,yarışlara katılan insanlar fazla iken şimdi bisikleti sevenler çoğaldı malesef bu kelimeyi kullanmamın sebebini türkiyenin bisiklet sporundaki başarısını diğer ülkelerle karşılaştırarak öğrenebilirsiniz.
Sevgi ve saygılarımla...
Ali Gülcan

Alicim hiç bir şey anlamadım dersem inanırmısın :mrgreen:

Profile bak  
İletiTarih: 02 Şubat 2009, 22:40 
Normal Üye
Normal Üye
Kullanıcı avatarı

Arkadaşlar kolanın zararları hakkında yazılar okudum, açıkcası bazılarının doğru ve mantıklı olduğunu düşünüyorum, bunları sizinle paylaşmak istedim:

-Aşırı tüketimi sonucunda kanda CO2 artar ve kan yeterli oksijen taşıyamaz hale gelir. Bu da kişiyi zehirleyebilir.

-C**-C** ve P***'nin ortalama pH degeri 3.4 tür. Bu asidite dişleri ve kemikleri eritmek için yeterlidir.

-P** veya c**-c**'yı içmeden önce bir düşünün. Dünyada hiç kimsenin tavsiye edemeyeceği kadar karbondioksit içiyorsunuz.

-Bir şişe kola içine koyulan bir diş bir haftada eridi. Dişler ve kemikler ölümden sonra en fazla dayanan organizmalardır.

-Kola, gazoz vs. gibi içeceklerde kapasitelerinden daha çok gaz çözülüyor. Bu da bu mukoza tabakasının zarar görmesine, incelmesine sebep olabilir

-Kolanın ham maddelerinden biriside meyan kökü adı verilen bitkidir.Bu bitkinin üretildiği tarla gibi arazilerde fare oranı oldukca yüksektir.Çünkü fareler meyan kökünü çok sever .Döver-Biçer giriyor tarlaya tabii akıllı bir makina olamadığından o fareleride meyan köklerinide alıyor.Ve bunlar kola olarak size sunuluyor.

Ayrıca bu kola konusunda çok ilginç bir bilgi daha okudum sizde okumak isterseniz tıklayınız

Kolaların bilinmeyen sırrı

Profile bak E-posta  
İletiTarih: 20 Nisan 2009, 09:37 
Yeni Üye
Yeni Üye

Resim

45.CUMHURBAŞKANLIĞI BİSİKLET TURUN'da Galicia takım arabasından sporculara kola servisi yapılıyor.. .heh

not: xacobeogalicia.org dan alıntıdır.

Profile bak E-posta  
İletiTarih: 22 Nisan 2009, 21:30 
Normal Üye
Normal Üye
Kullanıcı avatarı

Sporcuya kola ikram ediliyor olabilir (isotonik içeceklerden biride olabilir, bu da ayrı konu) ama sporcuların sağlığından sorumlu doktorun, kola içirildiğinden haberi varmı? bu ise diğer bir ayrı konu:) var isede: öyle takımlar vardır ki: sporcu uzun vadede sakıncalarını görse bile,anlık performanslar için çeşit çeşit sıvıları, kimyasalları içirmekten, yedirmekten çekinmezler(bilinen doping kimyasallarına girmesede,yüzlerce farklı kimyasal var!) çünki: o gibi takımlar için tek hedef vardır başarı,bunun için sporcu sadece bir denek ve araçtır.isterse sporcu ileri yaşlarında kalp rahatsızlığına yakalansın, ister başka rahatsızlıklara yakalansın! o takımda olduğu sürece ondan alabilecekleri performansın en iyisini almak için onu kullanırlar,yani: bazı takımlar için, sağlık ikinci planda kalabilmektedir!
Ayrıca: galicia takımının sporcusuna kola içirmesi demek, kolanın zararlarından çok yararı olduğu anlamınada gelmez değilmi? .evet
Birde: gazlı içecekler sporcular için arzu edilen bir sıvımıdır? işde ayrı bir konu daha.
Her neyse, bir zamanlar, sigaranında zararları yeterince bilinmiyordu ama şu an dünyada nerdeyse her yerde yasaklanacak! :roll:

Profile bak E-posta  
İletiTarih: 23 Nisan 2009, 07:14 
Yeni Üye
Yeni Üye

muhterem abilerim kıymetli kardeşlerim 1-ben yıllarca kola tükettim çok şükür bıraktım her yemekte kolam eksik olmazdı susadığımda kola içerdim duymayan bilmeyen varsa buradan yazıyorum kola bağımlılık yapıyor 2-bir türk olarak sizlere doğal enerji veren kuvvet macunu vs. öneririm yan etkisi yok içinde ne var hepsi yazıyor 3-kafa yapısı çok önemli yapabileceğine inanırsan azmedersen üstesinden gelirsin 4-sizleri seviyorum

Profile bak E-posta  
İletiTarih: 13 Ekim 2009, 14:26 
Yeni Üye
Yeni Üye

yav bırakamadık şu kolayı

Profile bak E-posta  
İletiTarih: 21 Ekim 2009, 21:37 
Normal Üye
Normal Üye
Kullanıcı avatarı

bence spor yaparken kullamılması sakıncı neden derseniz kolanın içinde kafein var ama kafein sporcunun yorgunlugunu unutturuyor ve sporcu yoruldugunu hissetmediği için bu sefer kaslardan yakmaya başlıyor yani kasları zarar görüyor bir yerde okumuştum kolanın içinde potasyum maddesi varmış bu madde ise kaslarımızın gücünü aza indiriyormuş ileride kas erime hastalıgı yapma riski varmış
bende en iyisi organik beslenme ve maden suyu ve ayran

Profile bak E-posta  
İletiTarih: 03 Kasım 2009, 13:39 
Yeni Üye
Yeni Üye
Kullanıcı avatarı

Konu almış başını gitmiş hatta sonlanmış sayılır ama ben yeni üyeyim mazeretim var :wink:

Toplamda vucuda yararindan cok zarari var, burası kesin, tüketimim yılda toplam 1 lt yoktur. Kendi uyduruk meyve içeceklerimi içiyorum. Sonuncusu salatalar için aldığım kocaman nar ekşisi şişesiyle uzun süre bakışmamızla oldu. Hemen bir elle sallanan karıştırıcıya biraz nar ekşisi biraz bal ve suyu koyup iyice karıştırdım ve çok hoşuma gitti. Gazlı asitli bişey istediğimde de aynısını su yerine maden suyu koyarak yapıyorum.

İşin duygusal ve inançsal kısmına gelince, sahibi yahudi diye hiçbirşeyden sınırlamam, çünki o zaman dürüst olup cola ile kalmamak birçok teknolojik şeyi kullanmamak almamak gerekir ki liste anormal uzun. Arada bir bardak kırmızı şaraba nadiren de biraya hayır da demem (cola da alkol ve domuz ürünü varsa hani).

"bugün amerika için ne yaptın" sorusuna bir kola bile içmedim diye rahatlıkla itiraf edebilirim herzaman :twisted:

Sonuçta bilgilenmenin ötesinde herkeze düşüncesinde saygı ve sevgi ve de sporlu günler min5

Profile bak E-posta  
İletiTarih: 02 Ağustos 2011, 10:34 
Normal Üye
Normal Üye
Kullanıcı avatarı

Yalnız içerdiği karbonhidrat ve şeker bir miktar sporcunun performansına yardımcı olabilir. fakat zararlarının yanında bence bu çok küçük bir fayda cümlesine aynen katılıyorum
ben genellikle meyve suyu yada powered gibi içecekleri tercih ediyorum

Profile bak  
İletiTarih: 28 Eylül 2011, 12:31 
Yeni Üye
Yeni Üye

Bir gıda teknikeri olarak diyorum ki, kesinlikle uzak durun. Bursa'nın Çağlayan köyünde oturmakta ve çiftçilikle uğraşmaktayım. Meyve ağaçlarını ilaçlamak için kullandığımız pülverizatör denilen ilaç tankerleri var. Bu makinenin çalışması için gerekli gücü traktöre bağlı bir şafttan alıyor. Kışın kullanım olmadığından garajda tutuyoruz. Bu sürede şaft denilen parça paslanıyor ve kullanılamaz duruma geliyor. Ancak üzerine 1 litre kola döktüğümüzde pırıl pırıl oluyor. Biraz düşünün ve mideye zarar derecesini siz düşünün. Spor esnasında muhteva ettiği kafeinden dolayı 30 dakika - 1 saat enerji sağlayabilir. Ancak verdiği zarar yanında bu enerji hiç bir şekilde pozitif olarak gösterilemez. Siz siz olun sporcu sağlıklı insanlar olarak koladan uzak durun...

Profile bak E-posta  
Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Yeni konu gönder Konuya cevap yaz  [ 78 ileti ]  Sayfaya git 1, 2, 3, 4, 5, 6  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 1 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumda konulara cevap yazamazsınız
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz

Arama: